Jaka jest różnica między HTTP a HTTPS?

Jaka jest więc różnica między HTTP vs HTTPS? Który jest szybszy i bardziej bezpieczny? Który jest lepszy dla SEO i ruchu skierowanego? W tym artykule poznamy odpowiedzi na te i inne pytania. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o korzyściach płynących z HTTPS dla Twojej witryny.

Różnica w szybkości HTTP vs HTTPS

Protokół HTTP ma ograniczoną liczbę nierozstrzygniętych żądań na połączenie TCP, co powoduje wolniejsze prędkości przesyłania danych. HTTPS jest szybszy i ma krótszy czas ładowania, dzięki czemu ma większe szanse na wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania. Ale co dokładnie robi HTTPS, aby przyspieszyć swoją witrynę?

Największą różnicą między HTTP vs HTTPS jest ilość kosztów ogólnych związanych z SSL. HTTPS opiera się na certyfikatach SSL w celu zabezpieczenia danych, opóźniając czas ładowania strony. Ten narzut jest zmniejszony przez użycie ciężkiej dynamicznej zawartości. Jednak zwiększa ilość narzutu, gdy używana jest statyczna zawartość. Jeśli planujesz używać HTTPS w swojej witrynie, upewnij się, że Twoja witryna używa SSL. Więcej informacji znajdziesz na https://sempai.pl/blog/https-co-to-https-vs-https-czym-sie-roznia/.

Większe bezpieczeństwo HTTPS

Protokół HTTP jest mniej bezpieczny niż HTTPS, ponieważ informacje przepływające z serwera do przeglądarki nie są szyfrowane. HTTPS ma również dodatkowe zabezpieczenia, ponieważ serwer może zweryfikować, że jest autentyczny, zanim pozwoli na połączenie. Dzięki temu dane użytkownika są bezpieczne, a także wykazano, że zwiększa to rankingi wyszukiwania Google.

Różnicę między HTTP i HTTPS można podsumować w ten sposób: HTTP to protokół niższego poziomu, który koncentruje się na prezentowaniu informacji, podczas gdy HTTPS jest bardziej zainteresowany tym, jak te informacje docierają do miejsca docelowego. Możliwe jest, że ktoś przechwyci Twoje żądania HTTP, pozwalając atakującemu uzyskać Twoją nazwę użytkownika i hasło. To sprawia, że HTTP jest mniej bezpieczny niż HTTPS i doprowadziło do tego, że niektóre organizacje i kraje blokują lub degradują ruch HTTPS. Ponadto oba protokoły używają tego samego protokołu przesyłania hipertekstu, który umożliwia wyświetlanie żądanych danych internetowych na ekranie. HTTPS jest bardziej zaawansowany, ale jego wdrożenie kosztuje więcej.

Comments are closed.