Czym są wyrażenia regularne w Google Analytics?

Wyrażenia regularne w służbie Google Analytics stanowią efektywny sposób na ułatwienie analizowania konkretnych danych. Wbrew pozorom ich stosowania nie wymaga specjalistycznej wiedzy posiadanej przez programistów. Podpowiadamy, czym są wyrażenia regularne i jak je stosować.

Wyrażenia regularne – podstawowe informacje

Wyrażenia regularne w Google Analytics oznaczają specjalne znaki stosowane w celu spełniania konkretnych założeń. Umożliwiają efektywniejszą prace z danymi, a co za tym idzie ich efektywniejszą analizę. Mogą być stosowane jaki filtry, konfiguracje celów lub bardziej zaawansowane elementy. Przykładowo, wyrażenia regularne w Google Analytics dają możliwość zlikwidowania niepożądanego ruchu spamerskiego na konkretnych stronach internetowych. Dzięki nim tego rodzaju aktywność nie będzie barana pod uwagę podczas tworzenia raportów o aktywności realnych użytkowników danej witryny. Omawiane wyrażenia cechują się dużą elastycznością oraz wieloma możliwościami co do ich wykorzystywania.

Najważniejsze znaki w wyrażeniach regularnych

Wyrażenia regularne w Google Analytics składają się na swoisty alfabet, którego poznanie stanowi kolejny krok do rozwoju swojej działalności w sieci. Poniżej przedstawiamy te najczęściej stosowane:

  • kropka (.) – to do niej dostosowuje się ciąg znaków znajdujący się na pod koniec zdania oraz tych na początku kolejnego. Co ważne mogą być wstawiane w środku słowa.
  • plus (+) – wiąże się z powtarzaniem konkretnego znaku.
  • pytajnik (?) – oznacza brak powtórzenia lub pojawienia się danego znaku.
  • nawias () – symbolizuje dopasowanie ciągu znaków znaków znajdujących się po nawiasie do treści umieszczonej przed nim. Może być stosowany do wykluczenia ruchu spamerskiego.
  • minus (-) – służy do tworzenia konkretnego zakresu wyrażeń regularnych.
  • gwiazda (*) – oznacza nieskończoną liczbę znaków i pozwala na tworzenie ich dowolnych ciągów.
  • kwadratowy nawias [] – w odróżnieniu od swojego okrągłego odpowiednika oznacza dopasowanie do jednego znaku w nim wskazanego.

Comments are closed.